İçeriğe geç
Kasım 26, 2011 / COBİD

Rehberlik: Yurt dışında yaz stajı: Almanya ve Amerika

REHBERLİK

YURT DIŞINDA YAZ STAJI

ALMANYA

Özcan Ekin Kayan, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü, 5. Sınıf

Merhaba arkadaşlar, bu sayımızda rehberlik köşemizde pek çok tıp fakültesi öğrencisinin kafasında olan yaz aylarında yurtdışında hem tatil hem de deneyim amaçlı yapılan staj programlarında bahsedeceğim. Benim deneyimim Almanya Berlin Charité Üniversitesi Virchow Klinikum Kampüsünde Genel Cerrahi ve Transplantasyon Cerrahisi’nde 6 haftalık bir staj oldu. Hazırlık aşamasından stajın ilk gününe kadarki uğraşlar ve ardından yaşanılan mükafattan çok daha fazlası tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

İlk adım=KARAR

Öncelikle böyle bir şeyi gerçekten isteyip istemediğinize karar verin! Hepinize en basit adım bu olarak gelebilir hatta adımdan da saymayabilirsiniz ama inanın esas adım kararlılık. Tatilinizi neyle değerlendirmek istediğinizi düşünün. Madalyonun bir yüzü çok güzel evet, istediğiniz kadar yurtdışında bir tatil. Ama diğer yüzü olan staj işleri biraz karıştırabilir. Tatil yaparken sabah erken kalkmak hatta bazı geceler nöbete kalmak, üstüne bir de bundan zevk almak sadece gerçekten sevdiğiniz bir şeyle meşgulseniz olur. Yaz ayları herkesin özlemle çektiği aylardır, tatil yapmak bizi bunaltan şeylerden kurtulup yıl içinde birikmiş streslerimizden arınmak isteriz, ki bu bizi ikinci adıma yönlendirir:

İkinci adım=Dal seçimi

Hangi dalı seçmeniz gerektiği sorusunun ciddiyetini belirtmek için bir şunu sorun kendinize: tatil aylarını en çok hangi branşla iç içe geçirirsen okul başladığında giden tatil haftalarıma için yanmaz? Benim çok uzun bir süre veremediğim bir karardı bu. İki dal arasında ciddi bir ikilemdeydim: Genel Cerrahi ve Transplantasyon Cerrahisi. En sonunda ikisini birden alabileceğim bir merkez aramaya başladım. Okuldaki hocalarıma ve daha önce yurtdışında Erasmus ya da yaz stajı deneyimi olan arkadaşlarımın da yönlendirmesiyle  Avrupa’da birkaç üniversite belirledim. Dilini az çok bildiğim bir ülkeye gitmeyi tercih ederek Almanya Berlin Charité’yi seçtim ve web sitesinden üniversitenin yabancı öğrencilere tanıdığı staj imkanlarını araştırmaya başladım.

Üçüncü adım=İletişim

Charité’nin web sitesinde görüp araştırdığım birkaç profesöre yazın yanlarında staj programına katılmak istediğimi belirten bir başvuru maili attım. Yurtdışından gelen öğrenciler için ayrılan kontenjan dolmadan yetişebilmiştim ve bana kendi belirttiğim tarihler arasında staj yapma imkanı sunmuşlardı. Almanya yasalarına göre orada çalışılan süre boyunca (staj bu süreye dahil ediliyor) bir çalışma izni almanız gerekiyor ki bu sizi kabul eden kurum tarafından size gönderilen belgeleri tamamlayıp kuruma postalamanızdan ibaret oluyor. Bu belgenin size ulaşma süresi yaklaşık 4 hafta olup bu belgeyle Almanya Schengen vizesi almak da çok kolay oluyor.

Dördüncü adım=Kalacak yer

Size maalesef kalacak yer ayarlayamıyorlar ki benim en çok sıkıntı çektiğim kısım kalacak yer ayarlamaktı. Zamanlama olarak bizim yaz tatilimiz Almanya’daki üniversite yurtlarının dopdolu olduğu bir zamana denk geliyor. Ancak kendi imkanlarınızla internetten yazın tatile ya da başka bir yere giden insanların ev yada odalarını kiralamak için ilanlar verdikleri sitelere ulaşabilirsiniz. Ben bu siteler aracılığıyla 4 Yunan arkadaşın evlerinde bir oda tutmuştum ve inanılmaz sıcakkanlı insanlardı.

Beşinci Adım=Staj ve Eğlence Başlasın!!

Eğer kafanızda yaz için benzer planlar var ve daha fazla bilgi isterseniz ya da her türlü sorularınız için mail adresim ekin_kayan@yahoo.com.

 

AMERİKA

Halil Eren Erdemli, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü, 5. Sınıf

Burada bahsedeceğimiz şey observership denilen mesele. Tabii ki ilk karar vermeniz gereken şey, ne stajı yapmak istediğiniz. Bundan emin olduktan sonra kendinize nerede staj yapacağınız sorusunu sormalısınız, kafamda belli bir yer yok ama iyi bir yerde staj yapmak istiyorum diyorsanız, istediğiniz bölümün hangi kliniklerde daha iyi olduğuna internette US News’ten bakabilirsiniz, bu aşamada birkaç klinik belirlemek faydalı, böylece kabul edilme şansınız artmış olur. Başvurunuzun kabul edilebilirliğini artırmak için başvurunuzu direk hocalara yapabilirsiniz. Seçtiğiniz kliniklerin web sitelerinden hocaların mail adreslerini ve çoğu zaman özgeçmişlerini bulabilirsiniz. Yanında staj yapacağınız hoca ne kadar iyiyse staj sizin için o kadar faydalı olur, hele de ileride Amerika’da staj yapmak gibi hedefleriniz varsa, staj yaptığınız süre boyunca hocaya kendinizi gösterebilir ve stajınız sonunda kendisinden tavsiye mektubu alabilirseniz ilerde Amerika başvurularınızda çok faydasını görebilirsiniz.

Tabi Amerika’da staj yapmaya niyetlenmeden önce bilinmesi gereken bazı şeyler var. Burada bahsettiğimiz şey intern’lük sırasında yapılan clerkship’ten farklı. Onun için mutlaka son sınıfta olmanız gerekmekle birlikte prosedür çok daha karışık ve üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte çoğunlukla USMLE (ABD Tıp Lisansı sınavı) birinci basamağı puanı, toefl yeterliliği gibi fazladan şartlar koşulmakta. Çünkü yapacağınız clerkship, kağıt üzerinde hands-on experience (hastayla direkt kontakt) sayılıyor. Haliyle getirileri de o doğrultuda oluyor.

Şimdi tekrar hocalara atmanız gereken maile dönelim, cover letter denilen bir metin hazırlamalısınız (bunu daha detaylı şekilde internette de araştırıp bulabilirsiniz), kısaca tıp fakültesi öğrencisi olduğunuzu, Amerika’da ihtisas yapmayı düşündüğünüzü ve bu nedenle öncelikle bir yaz staj yaparak kliniği ve çalışma ortamını gözlemlemek istediğinizi yazarsanız yeterli olacaktır. Maili olabildiğince çok kişiye atmakta fayda var, çünkü yaklaşık olarak mail attığınız kişilerin 4te 1i mailinize cevap veriyor ve cevapların da ancak 4te 1i olumlu oluyor. Bu mailleşme aşamasında sizden istenebilecek bazı belgeler var (hiçbir şey istenmeme ihtimali de mevcut), örneğin transkriptiniz, öğrenci belgeniz, okuldaki hocalarınızdan alınmış tavsiye mektubu, ya da ingilizcenizin yeterli olduğuna dair yine kendi üniversitenizin hocalarından birince yazılmış bir mektup. Genelde bu belgeleri tarayıp e- mail aracılığı ile göndermeniz yeterli oluyor.

Kabul edildekten sonraki aşamanız vize başvuruları.

Yukarıda anlattığım şekilde observer olarak kabul edildiyseniz Turist vizesi almanız yeterli olacaktır. (aksini istemedikleri sürece) Kabul aldığınız hocanın sizin için yazıp göndereceği davet mektubu ile kolayca turist vizesi alabilirsiniz. Bu davet mektubunun, ne kadar süre ile Amerika’da bulunacağınızı, neler yapacağınızı, para almayacağınızı ve hastayla direkt kontaktta olmayacağınızı (“hands on experience” olmayacağını) belirtmesi gerekiyor. Çünkü bu koşullarda almanız gereken vizenin biçimi değişiyor.

Aldığınız davet mektubunu ayrıca okuldan harçsız pasaport belgesi alıp pasaportunuzu harçsız uzatmak/ çıkartmak için de kullanabilirsiniz. Bunun için okula davet mektubunuzun fotokopisi ve harçsız pasaport yazısı istediğinize dair dilekçe yazmalısınız. Okuldan size verecekleri harçsız pasaport yazısını vergi dairesine onaylatmalı bununla emniyet müdürlüğüne başvurmalısınız. Bu durumda pasaportunuzu yeni alıyorsanız sadece defter bedelini ödüyorsunuz, var olan pasaportunuzu uzatıyorsanız da hiçbir ücret ödemiyorsunuz.

Vize başvuruları bazen sıkıntılı geçebiliyor, prosedür yine her zamanki gibi biraz zorlu. Öncelikle 20$ karşılığı vize randevusu alıyorsunuz, bu arada 140$ vize ücretini Fortis Bankası’na yatırmanız, randevunuzdan en az 2 gün öncesinde internetten başvuru formunu doldurmuş olmanız gerekiyor. Randevunuza giderken ise yanınızda vize ücretinin dekontu, başvuru formunuzun çıktısı ve maddi durumunuzun iyi olduğunu gösteren belgelere ihtiyacınız var, yanınızda öğrenci belgesi ve transkript de götürseniz fena olmaz çünkü bazen isteyebiliyorlar. Vize randevusunda önemli olan şey karşınızdaki görevlinin sizin göçmen olarak Amerika’da kalma gibi bir çabanız olmadığına inanması ki tıp öğrencisi olduğunuz göz önünde bulundurulursa bu çok zor olmayacaktır. Başvurunuzun onaylandığını randevunuz esnasında öğreniyorsunuz ve vizeniz birkaç gün içinde size gönderiliyor.

Uçak bileti konusunda da genellikle 2-3 ay erkenden almanız maddi açıdan daha uygun olabilir, bildiğiniz gibi bilet fiyatları değişken. Eğer aktarmalı alacaksanız minimum iki saat olmasını önerebilirim. Kalacak yerinizi de Türkiye’deyken internetten ayarlayabilirseniz inince rahat edersiniz. Bunun için de yurtdışında eğitim ve yaşamla ilgili olan forumlardan bilgi alıp birileriyle anlaşabilirsiniz. Hiç olmadı craigslist gibi oda veya ev kiralayabileceğiniz siteleri araştırın derim.

Bu uzun teknik detaylardan sonra asıl konuya gelelim, stajınızın nasıl geçeceği ve bunu nasıl belgeleyeceğiniz tamamen sizin kişisel beceriniz, biraz da şansınızla alakalı. Çalışkan bir görüntü çizip yanına gittiğiniz hocanızdan alacağınız sağlam bir LOR (letter of recommendation) birçok kapıyı –belki açmasa da – aralamaya yetebilir. Bunun için de hocanızı iyi seçmeniz gerekiyor. Zaten yazışma esnasında bile aşağı yukarı nasıl bir staj geçireceğinizi de tahmin edebilirsiniz. Şunu da belirtelim, tamamen yanına gittiğiniz hocayla vakit geçirmek zorunda da değilsiniz. Başka hocalarla, örneğin lab’ı olan bir hocayla, tanışıp haftada bir-iki gün de onunla geçirebilirsiniz. Ayrıca üniversitenin observer’lar için bir programı yoksa, daha yırtıcı olmanız gerekebilir. Haftada iki gün klinik bir gün ameliyat iki gün de laboratuar şeklinde ayarlanmış bir program sizi olabildiğince yormaya yeter. Tabi burada kervan yolda düzülür faktörünü de unutmayalım. Burada  “Ben koşturmak istemiyorum, İngilizcemi de yeterli bulmuyorum zaten, kendimi zorlamadan, paper olsun yağsın bu staj CV’me” diyorsanız da klinik hocalarına değil lab hocalarına mail atmanız gerekli. Kabul edilme şansınızın çok daha az olduğunun da altını çizelim. Çünkü genellikle 3 aydan fazla sürelerle öğrenci kabul ediliyor ve en kötü senaryoyla paper çıkmaması ve ardından eliniz boş dönme ihtimaliniz var.

Bütün profesyonel kaygılar bir yana, başka bir ülkede sağlık sisteminin nasıl olduğunu görmek, bir ön tecrübe edinmek, tıbbın ne kadar evrensel olduğunu görmek, Türkiye’ye dışarıdan bakabilmek, kısaca yeni bir bakış açısı edinebilmek için yurt dışında staj yapmak çok faydalı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: