Skip to content
Kasım 26, 2011 / COBİD

ÖBAK Etkinlikleri: 3. IMSRC (International Medical Sudent Research Congress)

ÖBAK ETKİNLİKLERİ

3. IMSRC (International Medical Sudent Research Congress)

Bediha Bölükbaşı, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Türkçe Tıp Bölümü, 4. Sınıf

24 Ülkeden 350 tıp fakültesi öğrencisi 6-8 Mayıs 2011 tarihlerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’nda buluştu.

 

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrenci Bilimsel Araştırmaları Kulübü, ‘Uluslararası Tıp Fakültesi Öğrencileri Kongresi’nin’ bu yıl 6-8 Mayıs tarihlerinde 3.sünü düzenledi.

2007 yılına değin İstanbul Ünivesitesi Tıp Fakülesi, iki yılda bir olmak üzere Uluslararası Tıp Bilimleri Öğrencileri Kongresi’ni tek fakülte olarak gerçekleştirdi. 2007 yılında ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  (CTF) ve İstanbul Tıp Fakültesi (İTF)  öğrenci bilimsel araştırmaları kulüpleri (ÖBAK) işbirliğine imza atarak, kongrenin her yıl düzenlenmesine karar verdiler.

2007 yılı Mayıs ayında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ilki gerçekleştirilen IMSRC’nin, CTF-ÖBAK tarafından bu yıl 3. düzenlendi. Almanya, İran, Ukrayna, Türkiye, Kazakistan, Romanya, Polonya, Makedonya, İngiltere, Rusya, Sırbistan, İsveç, Bosna Hersek, Macaristan, Suudi Arabistan, Slovakya, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Gürcistan, Finlandiya, Bulgaristan, Kosova, Karadağ gibi 24 ülkenin tıp öğrencileri, bilimsel çalışmalarını 350 kişilik katılımcı platformu olan kongrede dünya ile paylaşmak için bir araya geldi.

Kongrenin 2009 yılındaki onur konuğu Prof.Dr. M. Gazi Yaşargil idi. Kongrenin bu yılki konuğu ise, çalışmalarına Amerika Bileşik Devletleri’nde devam eden başarılı kardiyolog Doç.Dr. İlke Sipahi idi.

Açılış seremonisi, 6 Mayıs saat 09.00 da yapılan kongrede; 3 gün boyunca Sinir Bilim, Kardiyoloji, Endokrinoloji, Mikrobiyoloji, Gastroenteroloji, İmmunoloji, Romatoloji, Nefroloji, Onkoloji ve Patoloji alanlarında toplam 42 sözlü sunum, 27 poster sunumu yapıldı.

Sunumların yanı sıra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ‘nin çeşitli salonları ve laboratuarlarında, “In-Vitro  Fertilizasyon”, “Temel Yaşam Desteği Uygulamaları”, Morbid Obezite’ye Cerrahi Yaklaşımlar”,Ultrason Pratik Uygulamaları”, “Doğal Boşluk Cerrahisi” ve “Çocuk İstismarı” konulu çalışma grupları oluşturularak katılımcılar, bu konularla ilgili birebir pratik uygulama yapma fırsatına sahip oldular.

Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’ndaki yoğun bilimsel programın ardından katılımcılar için ilk gece İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nde “Açılış Kokteyli”, 7 Mayıs gecesi İstanbul Boğazı’nda Tekne Gezisi ve son gece ise İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Tesislerinde Gala Yemeği verildi.

Kongrenin bilimsel ve sosyal içeriği bütünüyle, CTF-ÖBAK öğrencilerinin bir yıl süren özverili çalışmaları ile meydana getirilmiştir.

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: