İçeriğe geç
Kasım 26, 2011 / COBİD

Müzik Köşesi: Ludwig Van Beethoven

MÜZİK KÖŞESİ

LUDWIG VAN BEETHOVEN (16 Aralık 1770- 26 Mart 1827)

Yusufcan Koşansu, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü, 2. Sınıf

Ludwig van Beethoven 1770 yılında Bonn’da 8 oğlu olan, fakat bunların hepsinin de özürlü olduğu bir ailenin çocuğudur. İlk müzik öğretmeni tenor olan babası Johann van Beethoven olmuştur. Babası onun mucize bir çocuk olduğunu göstermek adına ona verdiği eğitimde oldukça sert davranmıştır. Bu nedenle mutsuz bir çocukluk geçiren Beethoven ailesine katkıda bulunmak için ilk konserini 8 yaşında kilisede piyano çalarak vermiştir.11 yaşında  Christian Gottlob Neefe’den piyano ve kompozisyon dersleri aldıktan sonra 1787 yılında Bonn şehir orkestrasında çalmaya başlamıştır.Sonra ücretli izin alarak Viyana’ya Mozart’la çalışmak için gitmesine rağmen onun yanında fazla kalamamış,annesinin hastalığı nedeniyle Bonn’a geri dönmüştür. Viyana’ya geri döndüğünde ise Mozart’ın 1792 yılında öldüğünü öğrenmiştir.

Buna rağmen artık Viyana’da yaşamayı tercih etmiş ve ünlü besteci Joseph Haydn’la çalışmaya başlamıştır. Haydn onun yeteneğini farketmiş ve her konuda ona destek olmuştur. Önceleri Beethoven piyanist olarak ünlenmiş ve emprovizasyonlarıyla hayranlık uyandırmıştır. Daha sonra yaptığı bestelerle klasik müziğin tüm müzisyenlerini etkilemiş ve özellikle Op. 109 piyano sonatıyla klasik müziğin Romantik Dönemini başlatmıştır. Romantik döneme öncülük etmiştir. Beethoven asilzadelerin himayesinde yaşamaya başlamış ve hiçbir finansal kaygısı olmadan sadece besteleriyle ve müzikle uğraşmıştır. Aynı zamanda piyanonun gelişimiyle de oldukça ilgilenen Beethoven, Viyana ve Londra’daki ünlü firmalarla işbirliği içinde olmuş ve günümüzde kullanılan piyanonun bu hale gelmesinde önemli pay sahibi olmuştur.

Beethoven’ın dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır. Sadece bir opera, Fidelio, bestelemiştir. Bu operada bir İspanyol hapishanesi konu edilmiştir.1798 yılında Beethoven işitme sorunu yaşamaya başlamıştır. Bu nedenle kendini inzivaya çekmiş ve toplumdan uzaklaşmaya başlamıştır. Buna rağmen 1800 yılında ilk senfonisini bestelemiştir. 3. Senfonisini, “Eroica” olarak da bilinir, Napolyon’a Avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamıştır. Ancak daha sonra Napolyon kendini İmparator ilan ettiğinde bu adamayı geri almıştır. “9. Senfoni” ise en çok bilinen ve bugün Avrupa Birliği marşı da olan en çarpıcı senfonisidir ”5.Senfoni” ise tarihe girişindeki dört notayla damga vurmuştur. Bu dört nota müzik tarihi boyunca “kader” kavramının en gerçekçi anlatımı olarak kabul edilmiştir.”Fur elise” ise günümüzde herkes tarafından bilinen, bestecinin oldukçta ünlü bir eseridir.

Beethoven oldukça özenli çalışan bir müzisyendi. Müziği, ifade gücü ve teknik olarak çok üst seviyedeydi. Beethoven, Haydn ve Mozart’tan devraldığı prensipleri geliştirdi, daha uzun besteler yazdı ve daha tutkulu, dramatik eserler oluşturdu.

Beethoven’ın işitme problemleri 1820 yılında en kötü halini aldı ve besteci artık sadece yazarak iletişim kurabiliyordu. Ancak bu onun müzik hayatını kötü etkilememiş, hatta ünlü 9.senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.

1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak ölmüştür ve cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.

 

 Beethoven’ın doğduğu şehir olan Bonn’daki heykeli

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: