İçeriğe geç
Nisan 1, 2011 / COBİD

Rehberlik: Erasmus

REHBERLİK

ERASMUS

İdil Hancı, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü, 5. Sınıf


Bu konu şimdiye kadar dergimizin farklı sayılarında çok defa yazıldı, tartışıldı. Ben 11 ayını Almanyada Erasmus öğrencisi olarak geçirmiş biri olarak size Erasmus programıyla ilgili daha önce yazılmamış olan karar ve başvuru aşamalarını objektif bir şekilde aktarmaya çalışacağım.

Başvuru ve karar süreci, yabancı dil sınavı, hibeler

Erasmus programına katılabilmek için öncelikle az da olsa yabancı dil bilginizin olması gerekiyor, çünkü Erasmus programıyla gitmek istediğiniz eğitim yılının öncesindeki nisan ayında İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nde yabancı dil sınavına giriyorsunuz, bu sınavlardan geçmek için almanız gereken puan 100 üzerinden 50.

Yabancı dil sınavları genelde gitmek istediğiniz ülkenin dilinde oluyor, yalnızca Çek Cumhuriyeti ve Polonya İngilizce eğitim verdikleri için, bu ülkelere gidebilmek için İngilizce sınavına girmeniz gerekiyor. Sınava girmek için Erasmus başvuru tarihi süresince başvuru formunu doldurup Cerrahpaşa Öğrenci işlerine teslim etmeniz gerekiyor. Başvuru formunda gitmek istediğiniz ilk üç üniversiteyi sıralıyorsunuz, bu sıralama çok da önemli değil, sonrada değiştirilebiliyor. Forma yazdığınız ülkelere göre yabancı dil sınavına hangi dil veya dillerden gireceğiniz belirleniyor.

Gitmek istediğiniz ülkenin dilinde her hangi bir dil yeterliliği belgeniz (TOEFL vs) olup olmaması fark etmiyor, sınava girmeniz zorunlu. Çünkü bu puanlarınız maddi destek (hibe) alıp almayacağınıza karar vermek için kullanılıyor. Fakülte not ortalamanız 25 ile çarpılıp, buna yabancı dil sınavında aldığınız not ekleniyor. Aynı şekilde İstanbul Üniversitesinden Erasmus başvurusu yapmış herkes için aynı hesaplama yapılıp fakülte ayrımı yapılmaksızın öğrenciler hesaplanan bu puanlara göre sıraya diziliyor ve örneğin o sene 200 kişiye hibe verilecekse listeden ilk 200 kişi hibe alıyor. Bu sistemde ne yazık ki düzeltilmesi gereken bazı problemler var, birincisi sıralamaların fakülte ayrımı yapılmadan olması, bu durumda aslında iyi not ortalaması yapılması kolay bölümde okuyanlar zor bölümlerdeki öğrencilerin önüne geçiyorlar. İkincisi, bu hibe alacaklar listesinin yedek listesi, yani hibe almaya hak kazanmış ama gitmekten vazgeçmiş öğrencilerin hibelerinin kimlere verileceğine dair bir listeleri yok. Bu durumda vazgeçen öğrencilerin hibeleri yanıyor.

Bu arada hibelerle ilgili kısaca bilgi vermem gerekirse bunlar gideceğiniz ülkeye göre aylık 300 ile 600 Euro arasında değişiyor. Hibeniz ne yazık ki yurtdışındaki giderlerinizin tamamını karşılamıyor, yani ailenizden maddi destek almanız şart denebilir. Hibe almaya hak kazanmışsanız, hibeniz sadece bir dönemlik (maksimum 5 aylık) oluyor. İkinci dönem kalmak isterseniz, ikinci dönem ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamanız gerekiyor. Dönemlik hibenizin %80i gitmeden önce teslim etmeniz gereken belgelerin tamamını teslim ettiğinizde hesabınıza yatıyor. Kalan %20si ise döndüğünüzde belgelerinizi eksiksiz olarak teslim ettiğinizde, gittiğiniz üniversitede aldığınız derslerin 3te 2sinden geçtiğiniz takdirde hesabınıza yatıyor.

Başvuru formunuzu fakülte öğrenci işlerine teslim ettikten ve yabancı dil sınavına girdikten sonraki basamak, sonuçlarınız belli olduktan sonra gitmek istediğiniz yere kesin olarak karar vermek. Bu süreçte gitmek istediğiniz üniversitelerin tıp fakültesi ders programları ile kendi fakülteniz ders programlarını karşılaştırmalı, okulunuzun uzamasını istemiyorsanız ders programı uyumlu olan bir üniversite seçmelisiniz. Yabancı üniversitelerin ders programlarını bulmak her zaman çok kolay olmuyor, programlar her zaman web sitelerinde yer almıyor, bunun için sizin ya da belki Erasmus koordinatörümüz Prof Dr Sinan Celayir’in karşı kurum yetkilileriyle mail veya telefon yoluyla iletişime geçip ders programlarını istemesi gerekiyor.

Kesin kararınızı yabancı dil puanları belli olduktan sonra Sinan Hoca’nın yaptığı toplantıda söylemeniz gerekiyor. Bu toplantıda puanı en yüksek öğrenciden düşük öğrenciye doğru tek tek görüşmeye girip gitmek istediğiniz üniversiteyi belirliyorsunuz. Yani yabancı dil sınav notunuz ve ortalamanız yine burada yine önemli. Örneğin benden önce görüşmeye giren iki kişi Berlin istedikleri,  Berlin ile de anlaşmamız 2 kişilik olduğu ve onların Berlin tercihleri ile kontenjan dolduğu için ben Berlin’i tercih edememiştim.

Bir ya da iki dönem kalmak isteyip istemediğinize ise baştan karar vermek zorunda değilsiniz, birinci dönem boyunca memnuniyetinize bakarak, isterseniz ikinci döneme yine aynı belgeleri hazırlayarak rahatça devam edebilirsiniz.

Belgeler vs

Karar süreci sonrasında ne yazık ki zorlu bir evrak toplama ve hazırlama süreci başlıyor. Bu süreç gerçekten sabır istiyor, fakat bu dönemde yılıp vazgeçmezseniz sizi gerçekten kendinize çok şey katabileceğiniz bir veya iki dönem bekliyor.

Özetlemem gerekirse bu süreçte “Öğrenim anlaşması”, “Akademik Tanınma Belgesi” gibi belgelere karşı kurumda alacağınız dersleri ve bunların kendi fakültenizdeki karşılıklarını yazarak belgeleri Sinan Hoca’ya ve bir kısmını gidip İstanbul Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Sevinç Hatipoğlu’na, bir kısmını da karşı kurum Erasmus Koordinatörüne fakslayıp imzalatmanız gerekiyor. Bu sürecin zorluğu her iki tarafın da belgelerinizi sizin istediğiniz kadar hızlı imzalayamamasından, hatta imzalamayı unutmalarından kaynaklanıyor. Bu belgeler gideceğiniz kurumda alacağınız derslerin döndüğünüzde kabul edilmesini garantiye alan belgeler, bu nedenle oldukça önemliler.

Yoğun evrak işiyle uğraşacağınız diğer bir süreç ise vize başvuru süreci. Burada ihtiyacınız olan belgeler: eğer hibe alacaksanız Rektörlük binasındaki Uluslar Arası Akademik İlişkiler Kurulu’ndan buna dair bir belge, yurtdışında bulunduğunuz süreçte hibe’nin eksik kalacağı kısmı ailenizin karşılayacağına dair ailenizden noter onaylı belge ve maddi durumunuzun buna yeterli olduğunu gösteren tapu banka hesabı gibi belgeler, karşı kurumdan alacağınız davet mektubu ve sağlık seyahat sigortanız. Hibeli öğrenciyseniz vizeniz daha çabuk çıkıyor, eğer hibesiz iseniz vize başvurunuzu en az bir ay önceden yapmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca hibenizin yatması için Ziraat Bankası’ndan Euro hesabı açtırmanız ve Uluslar Arası Akademi İlişkiler Kurulu’nda imzalayacağınız “Öğrenim hareketliliği sözleşmesine”ne hesap numaranızı yazmanız gerekiyor.

Hibenizin hesabınıza yatması için yurt dışına çıkmadan önce öğrenim anlaşmasının karşı kurumdan imzalanıp fakslanmış şekli, akademik tanınma belgeniz, gidiş uçak biletinizin kopyası, karşı kurumdan aldığınız davet mektubunu ve doldurduğunuz bilgi formunu gitmeden Uluslararası Akademik İlişkiler’e teslim etmeniz gerekiyor.

Hibenizin kalan kısmını alabilmeniz içinse dönüşte öğrenim anlaşmanızın gittiğinizde karşı kuruma imzalattığınız orijinali, varış ayrılış belgesi, dönüş uçak biletiniz, pasaportunuzda giriş çıkışlarınızı gösteren damgaların bulunduğu sayfaların fotokopileri ve transkriptinizi yine Uluslar Arası Akademik İlişkiler Kurumu’na teslim ediyorsunuz.

Yurtdışında yaşam

Öncelikle gitmeden, gittiğinizde nerede kalacağınızı kesinleştirmeniz gittiğiniz zaman kolaylık sağlar. Çünkü gittiğinizde zaten yapmanız gereken birçok iş var, bunlara bir de kalacak yer bulmak eklenmesi çok yorucu ve bıktırıcı olabilir. Daha karşı kurumla iletişime geçtiğinizde ilk öğrenmeniz gereken şey size yurt sağlayıp sağlayamayacakları, yurt sağlamaları hem ekonomik açıdan uygun olur, hem de yurt ortamında çevre edinmeniz ve arkadaşlıklar kurmanız için de avantajlı. Yurt sağlayamıyorlarsa bile sizin kendi imkânlarınızla nereden kalacak bir yer bulabileceğinize dair sizi bilgilendirmelerini sağlayın veya buralarda tanıdıklarınız varsa onlardan yardım isteyin. Örneğin bana üniversite ekim itibariyle yurt ayarlamıştı, oysa ben eylül başında gidiyordum. Orada okuyan bir arkadaşımdan kısa dönemli kiralık oda ilanları olan bir web sitesi olduğunu öğrendim ve ilanlardan ilk ay için okula yakın bir yurt odası tuttum.

Yurt dışında yaşama alışmak zor olabiliyor, örneğin benim gibi ailesiyle yaşayan, etrafında sürekli konuşacak birileri olan biri için yalnız kalmak gerçekten zordu, bu dönemde arkadaşlık edinmeniz, sıkıldığınız zaman etrafınızda bir şeyler yapabileceğiniz birileri olması çok iyi oluyor. Erasmus öğrencisi olarak bu hiç zor değil, çünkü üniversitenin ve fakültenin Erasmus öğrencilerini tanıştırmak için parti, gezi, toplantı gibi birçok aktiviteleri oluyor. Tavsiyem Erasmus öğrencilerinin yanı sıra mümkünse gittiğiniz ülkenin insanlarıyla da yakınlık kurmanız. Bu özellikte eğitim dili İngilizce olmayan üniversitelere gidenlere tavsiyem. Erasmus öğrencileri genelde aralarında İngilizce konuşur, belki İngilizceniz daha iyi olduğu için sizin de tercihiniz bu olabilir, ama derslerden geçmek için gittiğiniz ülkenin dilinde yazılı ve sözlü sınavlara girmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Ayrıca karşınızda ikinci yabancı dilinizi de geliştirme fırsatı varken bunu tepmeyin.

İlk bir ay dersleri yeterince ya da istediğiniz kadar anlayamamanız çok normal, bunun için kendinize ilk ayda sınava girmeyeceğiniz bir ders programı hazırlamış olmanız iyi olur.  Yabancı dilde tıp terimlerini öğrenmeniz açısından eğitim gördüğünüz dilde cep kitabı ya da özet kitapları okumanız çok faydalı olur. (Yurt dışında üniversite kütüphaneleri çok iyi durumda, her türlü ihtiyacınız olan kitabı bulabiliyor, gerekirse başka şehirlerden istetip ödünç alabiliyorsunuz, hiç kitap satın almanıza bile gerek kalmıyor.)

Gittiğiniz zaman yapmanız gereken bazı işlemler var. Örneğin İstanbul Üniversitesinin döndüğünüz zaman istediği belgeleri Erasmus koordinatörüne imzalatmak, okul kaydını yaptırmak, gerekiyorsa kütüphaneye kayıt yaptırmak. Genelde Türkiye’deki sağlık sigortanız yurt dışında geçerli değil, bunun için orada yeni bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Diğer bir gereklilik ise şehirde ikamet ettiğinizi belediyeye bildirmek. Daha sonra okul kaydınız, sigortanız ve ikamet belgeniz ile birlikte 3 aylık tek girişlik vizeniz bitmeden önce oturma izinizi almanız gerekiyor.

Erasmus neler kazandırır?

Bununla ilgili daha önce birçok şey yazıldığı için bu bölümü çok kısa geçeceğim.

Öncelikle hayatınızın ilerleyen zamanlarında muhmetelen iş ve aile durumlarından dolayı sahip olamayacağınız özgürlüğe sahip olduğunuz tek dönem olan öğrencilik, bu kadar uzun süreli bir yurt dışı deneyimi için en uygun zaman.

Gittiğiniz ülkede akademik açıdan bizden daha üstün, araştırma ve eğitim olanaklarının bizdekinden daha iyi durumda olduğu bir yerde eğitim göreceksiniz. Gittiğiniz ülkenin kültürünü ve insanlarını daha yakından tanıyacak, diğer Erasmus öğrencileri ile arkadaşlıklarınız sayesinde farklı kültürleri öğreneceksiniz. En önemlisi meslek hayatınızda çok faydalı olacak yabacı dilinizi geliştirecek, belki de Türkiye’de henüz hayata geçirilmemiş tıbbi yenilikleri görme fırsatı bulacaksınız.

Kendi kazanımlarımı anlatmam gerekirse, ilk defa bu kadar bağımsız ve bu kadar kendi ayaklarım üstünde yaşamayı öğrendim. Alman Lisesi’nden aşina olduğum bir ülke ve kültürü bir sene boyunca orda yaşayarak çok daha yakından tanıma fırsatı edindim. Alman ve birçok başka ülkeden bir sürü insanla tanıştım, bir kısmıyla çok iyi arkadaşlıklar kurdum, aslında insanların farklı kültürlerde farklı diller konuşarak yetişmelerine rağmen zaman zaman ne kadar benzer olabildiklerini ve ne kadar iyi anlaşabildiklerini gördüm.

Üç sene boyunca hiç kullanmadığım, neredeyse unutmak üzere olduğum Almancamı yeniden liseden mezun olduğum zamanki seviyesine getirdim. Akademik olarak Türkiye’de asla katılma fırsatım olamayacak önemde bilimsel bir araştırmaya katıldım, bilimsel araştırmalar ve makale yazımlarıyla ilgili birçok şey öğrendim. Boş zamanlarımda ve tatillerde vize sorunum olmadan rahatça diğer ülkelere seyahat ettim.

Evet kabul etmeliyim bu süreçte karşıma özellikle formalitelerle ilgili pek çok engel çıktı ama yeterince istekli ve sabırlı olunca bu engellerin aşıldığını gördüm, ve tüm o bitmek bilmiyormuş gibi gelen sorunlara rağmen, hayatımın en eğlenceli ve faydalı yıllarından birini geçirdim.

Umarım yazdıklarım faydalı olmuştur, yine de merak ettikleriniz için bana idilhan@gmail.com’dan ulaşabilirsiniz.

 

Reklamlar