İçeriğe geç
Nisan 1, 2011 / COBİD

Kitap Köşesi: Bir Cerrahın Anıları- Tarık Mankari

KİTAP KÖŞESİ

BİR CERRAHIN ANILARI- TARIK MİNKARİ

Merve Hazal Yılmaz, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü, 3. Sınıf

Cerrahpaşa Tıp Fakultesi’nde okumak doktor olmaya karar vermiş her bir öğrenci için müthiş bir gururdur. İnsan burada cok ceşitli vakalar görmenin yanı sıra belki başka fakültelerde cok nadir olan bir fırsatla da karsı karsıyadır: En tecrubeli ellerden, en doğru ve eksiksiz bilgiyi hem de her bir ders her bir anabilimdalı için ayrı ayrı aldığından emindir, şüphe etmez. Her biri alanında en başarılı olmayı başarmış olan hocalarımız her zaman bilgileriyle guven verir. Sadece bilgi sahibi oldukları için değil ama bunun yanı sıra derin tecrubeleriyle de saygı uyandırırlar.

Işte bu muthiş hocalardan biri de Tarık Minkari’ydi. Tam olarak çıkaramadınız kim olduğunu belki, çünkü hiçbirimiz onun derslerine yetişemedi ama hiç değilse amfilerimizden birinin onun adını taşıdığı düşünülürse, bu isim elbette tanıdık gelmeli. İşin aslı sevgili arkadaslar, yakın zamanda vefat eden (7 Ekim 2010) hocamız adı amfilere verilerek yaşatılmayı hakeden bir cerrahtan cok daha otesidir. Profesor Dr. Tarık Minkari etkileyici akademik kariyeri ve cerrahlık yaşamının dışında mizah dolu kalemiyle edebiyat dünyasında da kendine güzel bir yer edinmiş Cerrahpaşalı bir hocadır.

6 yıllık tıp eğitimimiz süresince bir cok profesorden dersler alıyoruz, bu sekilde edindiğimiz bilgilerle dünyanın en zor meslekleri listesinde başı cekmeye her daim hazır olan doktorluğa hazırlanmaya calısıyoruz. Acaba doktorluğu zor yapan tanı koymanın çetrefilliği ya da tedavinin imkânsızlıkları mı sadece? Bana kalırsa bizim mesleğimizi güç hale getiren en önemli unsurlardan biri de insanlarla iletişim kurmak! Tam da bu sorunlar üzerine yılların tecrubesine sahip bir cerrahın anılarını dinlemek istemez miydiniz? Üstelik bu anılar okulumuzda yaşanmıs bizlere tanıdık gelecek bir sürü öğeyle süslenmişken. Onca hastayla, hasta yakınıyla yaşanmıs enteresan anlar, hikâyeler; kimi zaman komik, kimi zaman çileden cıkaran, kimi zaman trajik ama hep hastalara ait, hep bir ucuyla bize dokunan anılar. Yıllarca, hele de Cerrahpaşa gibi engin bir hastanede edinilmiş o tecrübelerden bir nebze haberdar olabilmek -hele de bu hikâyeler okudukca guldurmeyi basarabilecek bir mizah anlayısıyla yazılmıssa- hiç de fena bir fikir değil!

Tarık Minkari bir sürü kitaba imza atmış ancak aralarından öyle kitaplar varki, hocanın Cerrahpaşa’da kadro alabilmek için çektiği sıkıntılardan tutun meslektaşlarıyla yaşadığı çekişmelere, darbe günlerinde öğretim üyelerinin yaşadıklarından, ilk kez 1976da yürürlüğe sokulmaya calışılmış “Tam Gün Yasası” ile ilgili görüşlerine, bizler için ilgi çekici birçok ayrıntıyı içeriyor.

“Bir Cerrahın Anıları” adlı kitabı 1993te basılmış. Özellikle hastalarla olan ilişkilerin komik-öğretici olarak aktarıldığı anılara dayanan kısa hikâyelerden oluşan ve kesinlikle kendisini okutan bir kitap. “Anılar Portreler
Tören” adlı bir diğer kitabı ise 1994 yılında yaynılanmış ve 3 bölümden oluşuyor: ilk kısımda daha çok yakın dostu olmayı başarmış meslektaşlarıyla ilgili anıları anlatırken, ikinci kısımda cerrahpaşada beraber çalıştığı meslektaşları ve hocaları (Burhanettin Toker, Adnan Salepçioğlu, Fahri Arel gibi bize tanıdık gelebilecekler ve daha birçokları) ile ilgili yazılarıyla kafamızda çizdiği portreleri görüyoruz. Ve son bölüm de emekliliği için adına düzenlenen törenlede yapılmış konusmalardan oluşuyor.

Kitapları okurken kafanızda derin bir dünya görüşüne sahip olabilmiş, hayatı neşeli anlar halinde birktirmiş ve aynı zamanda mesleğinde saygı duyulan disiplinli ve çok başarılı bir cerrah canlanıyor. Çok tatlı bir dille yazılmış olan bu kitaplar kimi zaman eleştiren kimi zaman babacan bir tavırla öğreten ama genellikle tebessüm ettirmeyi amaçlayan akıcı diliyle bir tıp öğrencisi tarafından okunmayı kesinlikle hakediyor!

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: