İçeriğe geç
Ocak 16, 2010 / COBİD

Rehberlik: Erasmus Programı

İsmail Melih KUZU; İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü 5. Sınıf

Muhtemelen herkesin Erasmus hakkında bir fikri vardır. Yine de bu programın Cerrahpaşa özelindeki işleyişi ve katılım için gerekli prosedür hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermek istiyorum. Umarım ilgilenen herkes için faydalı olur.

Erasmus Programı, bütün üniversite öğrencilerine bir dönem veya bir yıl boyunca herhangi bir Avrupa ülkesinde değişim öğrencisi olma fırsatı sunuyor. Erasmus öğrenci değişimi sadece anlaşmalı üniversiteler arasında mümkün olsa da yeni anlaşma yapmak sanıldığı kadar zor değil. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin şu anda 10 Avrupa ülkesinden 18 üniversite ile anlaşması bulunmakta. Anlaşmalı ülkelerden özellikle Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile oldukça aktif bir değişim faaliyeti mevcut. Bu ülkelerde her sene birçok Cerrahpaşalı Erasmus öğrencisi olma fırsatı buluyor. Geçtiğimiz sene, yeni anlaşma yapılan İtalya ve Portekiz bu listeye eklendi. Ayrıca yabancı dil konusundaki çekinceler nedeniyle pek aktif olmasa da İsveç, Danimarka, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan ile de ikili anlaşmamız bulunuyor. Yeni bir ikili anlaşma için ise gitmek istediğiniz fakültenin internet sayfasını biraz araştırmak ve karşı tarafın Erasmus Koordinatörlüğü’yle birkaç yazışma yapmak yeterli. Yani, aslında hayallerinizdeki Avrupa şehrinde yaşamak/okumak sandığınız kadar zor olmayabilir.

Erasmus süreci nasıl işliyor? Bence, düşünülenin aksine Erasmus sürecindeki en zorlu kısım gidilecek olan ülkedeki bilinmezlikten çok, gitmeden önceki bürokratik işlemler. Bu yüzden Erasmus öğrencisi olmak isteyen arkadaşlara tavsiyem istekli ve sabırlı olmaları. Kural olarak Erasmus’a 1. sınıfı bitirmiş herkes başvurulabilir ama şu ana kadar katılımlar genellikle 3, 4 ve 5. sınıflardan oldu.
Erasmus için başvurduktan sonra ilk adım yabancı dil sınavı oluyor. Başvuranlar, bu sınav sonucuna ve ağırlıklı not ortalamasına göre sıralanıp, kimin hangi fakülteye gitmeye hak kazandığı belirleniyor. Ayrıca yine bu sıralamaya göre maddi destek(hibe) alacak öğrenciler belirleniyor. (Bu maddi destek gidilecek ülkeye göre aylık 300-600 Euro arasında değişmekte.) Maalesef, her Erasmus öğrencisi hibe alamıyor, hibeli öğrenci sayısı bütçeye göre her sene değişmekte, geçtiğimiz sene yaklaşık 10 arkadaşımız hibe aldı.
Gidilecek olan fakülte belli olduktan sonra, karşı tarafla yazışmalara başlanıp alınacak dersler seçiliyor. Yine burada iletişimde ve ders uyumunda bazı sorunlar yaşanabilir. Sorunları aşmak için daha önceden Erasmus’a katılmış olanlarla iletişime geçmeniz sizin için yol gösterici olacaktır. Her ülkenin hatta her fakültenin eğitim sistemi farklı olduğundan dersler konusunda Cerrahpaşa ile kesin bir uyum beklemek aşırı iyimserlik olur.

Alınabilecek dersler gidilen fakülteye göre değişkenlik gösterse de derslerin Cerrahpaşa’da tanınmasında hiçbir sorun yok. Gitmeden hazırlanan belgelerle, alınacak dersler ve Cerrahpaşa’daki karşılıkları belirleniyor ve derslerin/alınan notların tanınacağı garanti ediliyor.  Yine ikamet imkanları gidilen fakülteye göre değişse de genel olarak çoğu fakülte Erasmus öğrencileri için yurt imkanı sunuyor. Birçok Avrupa şehrinde oda kiralama yöntemi de Erasmus öğrencileri tarafından tercih ediliyor.

Neler kazandırır? Tabii ki Erasmus kolay bir karar değil, farklı bir fakültede, bambaşka bir sistemde ve yabancı dilde eğitim görme düşüncesi ürkütücü olabilir. Biraz cesaret ile Erasmus öğrencisi olabilir ve çok farklı bir yurtdışı deneyimi kazanabilirsiniz. Bu deneyim sosyal ve akademik olarak ikiye ayrılabilir.
Bir Avrupa ülkesinde 6 ay/1 yıl yaşama fırsatını mezun olduktan sonra kolay kolay bulabileceğinizi sanmıyorum. Yabancı bir ülkenin kültürünü ve dilini öğrenmek için orada uzun süre yaşamaktan daha verimli bir yol yoktur sanırım. Öğrenci değişim programları, özellikle yabancı dil konusundaki çekincelerinizi yenebilmek hatta belki de yeni bir yabancı dil öğrenebilmek için çok güzel bir fırsat. Erasmus deneyimi diğer kültürleri tanımanın yanında kendi kültürünü yabancı öğrencilere tanıtmayı da içerecek. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinden katılan öğrenciler sayesinde çok kültürlü bir ortamda eğitim görme ve Avrupa’nın her ülkesinden yeni arkadaşlar edinme fırsatı da bulacaksınız. Unutmayın ki “Erasmus Party” diye adlandırılan eğlence kavramı bu program sayesinde oluştu. Akademik açıdan ise, Avrupa’nın önemli ve büyük fakültelerinde eğitim imkanı bulmanın yanında katıldıktan sonra eğitim sistemlerini karşılaştırma ve Cerrahpaşa’nın eksilerini/artılarını görme konusunda daha objektif bir fikriniz olacak. Böylece daha verimli ve kaliteli bir eğitim-öğretim sistemine yönelik isteklerde bulunabileceksiniz.

Sonuç olarak, eğer gerçekten Erasmus’a katılmayı düşünüyorsanız, dil sınavından önce biraz alıştırma yapmanızı ve tüm süreç boyunca kararlı olmanızı öneririm. Resmi işlemler, yazışmalar, ders uyumu vb. konularda zorluklar yaşansa da inanın verdiğiniz emeklere değecek bir tecrübe yaşayacaksınız. Şu ana kadar Erasmus’a katılıp da pişman olan hiçbir arkadaşla karşılaşmadığımı da belirtmek isterim. Daha ayrıntılı bilgi için Erasmus Kulübü’nün internet sayfasına [http://www.ctf.edu.tr/erasmus/] göz atmanız gerekli ve lütfen Erasmus’a katılmış, tecrübeli arkadaşları sorgulamaktan çekinmeyin.

 

Reklamlar