İçeriğe geç
Ocak 16, 2010 / COBİD

Kitap Köşesi: Beynine bir kez hava değmeye görsün- Dr. Frank Vertosick Jr

Mehmet KÖSTEK; İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü 1.Sınıf

“Beynine bir kez hava değmeye görsün, bir daha asla eskisi gibi olamazsın. Evet, yüce Tanrı bu nesneyi iyice sarıp sarmalamış, herhalde boşuna değil. Kimse onunla oynamasın diye. Bak, beyin dediğin şey, bir bakıma 66 Cadillac gibidir. Sekiz bujiyi değiştirmeye kalkarsan, motoru tamamen indirmen gerekir. Alet, performans için yapılmış, kolay servis için değil.”

Bu sözler yazarımız Dr. Frank Vertosick Jr. ‘ın beyin ve sinir cerrahisi uzmanlık eğitimine başladığı ilk günde kıdemli asistanlardan öğrendiği ilk kuraldır. Dr. Vertosick bu kitapta uzmanlık eğitimini yaptığı beyin ve sinir cerrahisindeki anılarını ve yaşadığı ilginç ve şaşırtıcı olayları akıcı ve sürükleyici bir dille anlatmış. Yaşadığı olaylar arasında ilk kez AIDS hastalığının tanımlanma süreci de yer alıyor. Yazarımız kitabında kendisini etkileyen hastalarını da etkileyici bir şekilde anlatmış. Özellikle beynindeki kötü huylu tümörden dolayı hidrosefali olan bebek Rebecca’nın ölmeden önceki son anları, hemşirelerin sırf ona bağlanmamak için sırayla yanına gitmeleri ve Dr.Vertosick’in Rebecca’ya karşı hissettikleri okuru sanki kendisi yaşamış ve görmüş gibi hüzünlendiriyor.

Bu kitapta Prof.Dr. Gazi Yaşargil’in beyin cerrahisi literatürüne kazandırdığı Yaşargil maşasını görmek benim için ayrı bir onur kaynağı oldu. Ayrıca kitabın bir bölümünde yazar İngiltere’de çalıştığı zamanlardaki anılarını da anlatıyor. Bunun yanında bu bölümde bir İngiltere-ABD karşılaştırması da yapmış yazar.

Bu kitap bir doktorun acemilikten uzmanlığa kadar geçen zaman dilimindeki ruh hali değişimlerini çok iyi yansıtmış. Kitabın bir doktor tarafından yazılması bence bunun en büyük etkeni. Kitapta ayrıca göreceğiniz ve okuma zevkinizi artıran bir etkende asistanların aralarındaki şakaları, esprileri ve konuşmaları çok doğal bir şekilde yazmış olması. Kitap intörn-asistan-uzman doktor üçgenini de çok iyi biçimde anlatmış. Yazarımız girdiği ameliyatlar ve gördüğü hastalıklar hakkında verdiği ayrıntılar sayesinde okuyan kişiye hüzün, eğlence ve bilgiyi aynı anda veriyor. Böylelikle sizde okumanın zevkine erişmiş oluyorsunuz.