İçeriğe geç
Kasım 11, 2009 / COBİD

Rehberlik: İstanbul Üniversitesi’nden yurtdışı desteği alma rehberi

Berke Özücer, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü 5. Sınıf

Merhabalar, ben şimdiye kadar Amerika, İspanya, Fransa ve Hollanda’da katıldığım kongrelerin her birinde aşağıdaki süreçle yol paramı ve günlük yevmiyemi aldım. Aşağıda detaylandırdığım sürecin daha iyi anlaşılmasıyla daha çok yurt dışı kongre katılımının yolunu açarak kulübümüzün bilimselliğine katkıda bulunacağını tahmin ediyorum. Umarım daha fazla bilimsellik ve üretkenlik için faydalı olacaktır.

Öncelikle başvurmanız gereken yer CTF Dekanlık, Prof.Dr. Mehmet Yıldırım,

 Dosyanın İçeriği:

 a- Bir kongreye işinizle (oral / poster sunum) başvurmanız gerekiyor. Sonrasında gelecek kabul ertesinde bir ‘Resmi Davet Belgesi’ (Örnek: Ek – 1) istemeniz gerekli. Bu davet belgesi kongrenin antetli kağıdına adınız soyadını, sunduğunuz işin kabul olduğunu belirtmeli ve kongrenin hangi ülkenin hangi şehrinde, hangi tarihler arasında yapılacağını detaylandırmalıdır

 

 b- Dilekçe (Örnek: Ek – 2)

 c- Kongrenin internet sitesi

 d- İstanbul Üniversitesi Görevlendirme Başvuru Formu, 2 nüsha (Ek – 3 ): Bunu doldururken örneğin kongrenin tarihleri 12-14 Mart ise 11-15’i için izin istenmeli. Bir gün öncesi bir gün sonrası yapılmalı.

 Dekan’lıktan dosyanız kaşelenir kaşelenmez yapmanız dosyanızı şuraya ulaştırmak:

 Psikiyatri binasına yakın yeni dekanlıkta girişten sonra sağa sapıp sonra 2. Sağdaki odada Deniz Hanım’ı bulmak. Bu kısmı sürece de bırakabilirsiniz ama dosyalarınızı kendiniz taşıyıp peşinden koşturmak her zaman süreci kısaltıyor.

 Perşembe günleri toplanan yönetimden 1 kabul edilmesi 2 bütçeye giderek bütçe varlığının onayı 3 yönetimden kararın resmi olarak çıkmasını beklemeniz gerekiyor. Bunun takibini ise Feyman hanımla yapabilirsiniz. (İletişim: 0212 440 0046 ya da İ.Ü. dâhili: 0212 440 0000 / 10160 ) Bu noktada yönetimden kararınız resmi olarak çıkmasını ve bu belgenin bir nüshasını almayı bekleyin.

 Daha sonrasında iletişim halinde bulunacağınız kişi Sultan Hanım (Abla): Kendisi dünya tatlısı bir insandır. (İletişim Dâhilîsi: 10231) Her türlü uçak bileti satın alışı vs. Yönetimden kararın çıktığı tarihten olması gerekiyor o yüzden önerim rezervasyon yaptırıp bileti satın almak için yönetimden kararın çıkmasını beklemek.

Bu noktada yapmanız gereken şey: Kongreye keyifle katılmak, bilimselliğe doymak işinizi sunmak ve güzelce gezmektir. Ve dönüşte Sultan Abla’ya ufak da olsa hediyeler getirirseniz bir kartpostal vs. Çok hoşuna gider, müthiş bir insandır. Desteğinizi dönüşte alacaksınız (maalesef artık böyle): Dönüşte ne mi yapmanız gerekiyor? Nasıl oluyor ve ne gerekiyor? :

Öncelikle başvurmanız gereken yer: Beyazıt, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na (Rektörlük binasından girince bir sürü fakülteden geçip dümdüz yürüyünce futbol halı sahanın yanında)

Dosyanın İçeriği:

a- Dilekçe (Örnek: Ek – 4) Örnek dilekçede belirtildiği gibi Hesap Numaranız olmalıdır.

b- Uçak Bilet E-Faturası (Kaşeli /imzalı – Türkçe)

c- İ.Ü. Öğrenci Kimlik Fotokopisi (Arkalı önlü / yapıştırmalı)

d- Pasaport Fotokopileri, İlk 2 sayfası ve son sayfasıyla Giriş Çıkış Damgaları

e- Uçak kartı (Gidiş gelişte saklamalısınız bunu)

f- Yolcu Bildirimi (dilekçe tarihiyle aynı olmalı Dekan’a imzalatılıyor)

NE KADAR DESTEK ALACAKSINIZ?

Üniversite kongre kayıt masraflarını ödemiyor. Ödediği şeyler: uçak parası gidiş, dönüş (fiyatı ne olursa olsun) ve günlük yevmiye (harçlık) bu da ülkeden ülkeye (ABD ve çeşitli Avrupa ülkeleri için farklı) değişiyor ve yanlış hatırlamıyorsam günlük 40 Avro civarında. Hesabınıza TL cinsinden yatacak para ise bu ikisinin toplamı.

EK — 1 Resmi Davet Belgesi

EK —2 Dekanlık Dilekçe

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı’na,

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Uğur Derman İngilizce Bölümü 0902040074 numaralı 4. sınıf öğrencisiyim. 9 – 16 Mart 2008 tarihleri arasında Fransa, Chamonix’de yapılacak olan ‘Association Of International Vascular Surgeons 26th Annual Meeting’ isimli kongrede ‘Long-Term Results of Reconstructive Surgical Procedures Following Peripheral Vascular Injuries and Influence on Quality Of Life: A Retrospective Follow-Up Study in Pediatric Patients’ isimli bilimsel çalışmamın sözlü sunumunu yapma hakkı kazandım. Bu tarihler arasında 9 – 14 Mart arası işgünlerinde resmi olarak izinli sayılmayı ve konsolosluk vize işlemleri, ulaşım ve konaklama için yevmiye desteği isteğimi bilgilerinize arz ederim. Kongre hakkında detaylı bilgi içeren internet sitesi ve kongre yönetimi tarafından şahsım adına düzenlenmiş belge ve İstanbul Üniversitesi Görevlendirme Başvuru Formu 2 nüsha olarak ektedir.

Saygılarımla,

Berke Özücer

Ek 2: Resmi Davet Mektubu

EK— 3: İstanbul Üniversitesi Görevlendirme Başvuru Formu, 2 nüsha

EK — 4 / Dilekçe – Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na

İstanbul Üniversitesi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na

 17 – 22 Mayıs 2008 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 0902040074 no’lu görevli öğrencisi olarak katıldığım 6 gün süren 3. International Pathology Congress, 2008 kongresinin yolculuk masrafları ve yevmiyesinin Türkiye İş Bankası Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Şubesi (Şube Kodu: 1202) 0261399 numaralı banka hesabıma yatırılması isteğimi bilgilerinize arz ederim,

Gerekli belgelerim ektedir.

Saygılarımla,

Berke Özücer

Ek 1: Uçak Bilet E-Faturası (Kaşeli /imzalı – Türkçe)

Ek 2: İ.Ü. Öğrenci Kimlik Fotokopisi (Arkalı önlü / yapıştır)

Ek 3: Pasaport Fotokopileri, Giriş Çıkış Damgaları

Ek 4: Uçak kartı (Gidiş gelişte saklanmış olan)

Ek 5: Yolcu Bildirimi (dilekçe tarihiyle aynı olmalı Dekan’a imzalatılıyor)

 

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: