İçeriğe geç
Kasım 11, 2009 / COBİD

ÖBAK Etkinlikleri: IMSRC 2009

IMSRC 2009

Uluslararası Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi, 9-11 Mayıs 2009

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü (ÖBAK)

İstanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tıp Fakültesi Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü (ÖBAK) 2007 yılında ilkini düzenlediği “Uluslararası Tıp Öğrencileri Bilimsel Araştırma Kongresi” – “International Medical Students’ Research Congress” (IMSRC) nin 8-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’nda ikincisini düzenledi. Kongreye 35 ülkeden 142, yurt genelinde 16 tıp fakültesinden 500’ü aşkın tıp fakültesi öğrencisi katıldı. Günlük izleyici sayısı 700’ü aştı. 9 Panel dâhilinde 35 sözlü sunu ve 47 poster sunusu uzun elemelerle, titiz bir çalışma sonucu seçildi ve 3 gün boyunca tüm sunumlar yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. 8 Mayıs günü Amerikan Beyin Cerrahları Birliği tarafından “yüzyılın bilim adamı” seçilen, birliğin saygın yayın organı olan “Neurosurgery” adlı derginin de kapağında yer alan ve Harvey Cushing ile beraber 20. Yüzyılın en önemli nöroşirurji uzmanı olarak nitelendirilen Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Sinirbilim Paneli’nin oturum başkanlığı yaptı ve 700’ü aşkın tıp fakültesi öğrencisiyle 3 saat süren bir panelde beyin cerrahisindeki yeni görüşlerini paylaştı.

Kongre programında 3 adet çalıştaya da yer verildi. Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, ‘Ankaferd Bloodstoper’ ; Prof. Dr. Civan Işlak, ’Neuroradiology’ ve Dr. Berk Bulut ‘Ultrasonography in Pregnant in Pregnant Women’ konulu çalıştaylarıyla bilimsel programımızı renklendirdiler.

En iyi sözlü sunum ödülünü (1000 Avro) Abdullah Ewas – İngiltere, “Age Related Changes in the Motor Cortex – A Functional MRI Study” adlı çalışmasıyla; 2. en iyi sözlü sunum ödülünü (500 Avro) Yasin Yılmaz – Türkiye, “Obesity Paradox In Chronic Hemodialysis Patients And The Effect Of Obesity On Chronic Renal Failure” adlı çalışmasıyla, en iyi poster sunusu ödülünü (500 Avro) Gani Oruqaj – Kosova , “Breast Cancer -Herceptin Impact And Success In Patients With Aggressive Breast Cancer And HER 2+ Proved By IHC or FISH” adlı çalışmasıyla, en iyi Onkoloji&Hematoloji paneli sunumu ödülünü (500 Avro) Klio Konstantinou – İngiltere, “Angiogenic Mediators of the Angiopoietin System are Highly Expressed by CD10 – Positive Lymphoma Cells in Angioimmunoblastic T-cell Lymphoma” adlı çalışmasıyla kazandı.

Kongremiz, iç ve dış medikal çevrelerce yakından takip edilmektedir. 2007’de TÜBİTAK-Bilim ve Teknik Dergisi’nin yer verdiği IMSRC 2007, bu sene de Australasian Medical Journal (AMJ) adlı bilimsel dergide, kongre bilimsel programında yer alan ödüllü 3 bilimsel çalışma yayınlanacaktır. Ayrıca kongremiz International Student Medical Congress Kosice (ISMCK´09), 10th Medicalis International Congress, International Student Congress of Medical Sciences 2009 (ISCOMS), Indian Medical Students’ Association, Leyden Medical Academy gibi diğer köklü medikal organizasyonlar tarafından desteklenmekte ve tanıtılmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü (ÖBAK) her iki senede bir düzenlediği ve artık gelenekselleşen IMSRC ile İstanbul Üniversitesi’nin geleceğe bakan aydınlık yüzü olmaya devam etmektedir.

Çiğdem Tel

IMSRC 2009 İletişim Sorumlusu

Reklamlar